فایبآلبوم دیوار پینک فلوید ، ۱۱ امین آلبوم گروه افسانه ای پینک فلویده. این آلبوم سال ۱۹۷۹ منتشر شده (سال ۵۸ شمسی). آلبوم در سبک اپرا راکه و موضوعش در مورد شخص خیالی به نام پینکه. این شخص درگیر یه انزوای خودخواسته شده و دیوار، استعاره ای از فاصلش با بقیست. این آلبوم از نظر تجاری خیلی موفق بوده و حدود ۴ ماه شماره یک آلبوم های آمریکا بوده. بعد از آلبوم نیمه تاریک ماه، این آلبوم موفق ترین آلبوم گروه پینک فلویده.

پادکست تصویری آلبوم دیوار

منتقدا ، در ابتدا خیلی نظر مثبتی به آلبوم نداشتن. اونا آلبوم دیوار پینک فلوید رو یکم اغراق شده و پر مدعا میدونستن. اما کم کم نظرها تغییر کرد، طوری که منتقدا این آلبوم رو یکی از بهترین آلبوم های تاریخ به حساب میارن. جرقه ی خلق این این آلبوم، توی تور آلبوم In the flesh زده شد. راجر واترز ، رهبر اون زمان گروه شخصیت سید برت (عضوی که بخاطر جنون گروه رو ترک کرد) رو جلوی چشماش اورد و شروع به رویاپردازی کرد.

آلبوم دیوار پینک فلوید

ضبط آلبوم حدود یک سال طول کشید، یک سال سختی که اعضای گروه کلی مشکل خانوادگی و شخصی داشتن. در نهایت با تموم سختی ها ، این آلبوم به صورت Concept album ضبط شد. یعنی آلبومه که از قطعه ی اول یک داستان روایت میشه و تا آخر جلو میره.

فروش آلبوم دیوار پینک فلوید هم خیلی خوب بود، یعنی ۳۰ میلیون نسخه ! موفقیت تجاری این آلبوم حتی ۳۴ سال بعد هم ادامه پیدا کرد. وقتی راجر واترز، تور آلبوم رو گذاشت و تونست رکورد پردآمدترین کنسرت تک نفره رو بزنه.

پیش زمینه ی آلبوم دیوار پینک فلوید

در سال ۱۹۷۷، راجر واترز در کنسرتشون حس عجیبی رو تجربه کرد. اون احساس کرد که تماشاگرا خیلی ازش دورن(از نظر مسافتی) و به خوندنش گوش نمیدن. اون در این مورد گفته :

کنسرت بیشتر یک رویداد اجتماعی بود تا یک رابطه کنترل شده و عادی تر بین خواننده و مخاطب

شاید اتفاق عجیبتر این باشه که راجرز توی تور کنسرتی که بهش اشاره شد، روی صورت طرفداراش که تو صف اول کنسرت بودن و سر و صدا میکرد تف کرد.

دیوید گلیمور هم بخاطر این اتفاق کنسرت رو ترک کرد. شبش راجرر واترز ، به تهیه کننده و روانپزکش گفت که حس عجیب “بیگانگی و نا امیدی” رو تجربه کرده. اون گفت که ترجیح میده بین خودش و طرفداراش یه دیوار بکشه ، دیواری که اونا رو از هم جدا کنه

خط داستانی آلبوم 

داستان آلبوم ، حس رها شدن و انزوا ، با استعاره ای از دیواره. خط داستانی درمورد شخص خیالی به نام پینکه که اشاره به شخصیت و جنون سید برت داره. البته تا حدودی این شخصیت شباهت هایی هم به خود راجرز داره. مثلا کشته شدن پدر شخصیت پینک در جنگ جهانی که مثل اتفاقیه که برای پدر خود راجرز افتاده.

فیلم سینمایی دیوار پینک فلوید

در سال ۷۱ شمسی ، استدیو گلدن مایر یک فیلم با این نام ساخت. فیلمنامه نویس این کار راجر واترزه. فیلم مخلوطی از انیمیشن و رئالیتیه. 

بریم با هم قسمتی از فیلم دیوار پینک فلوید رو ببینیم :

دانلود آلبوم دیوار پینک فلوید

شما میتوانید لینک دانلود آلبوم دیوار پینک فلوید را در زیر ببینید :

آلبوم دیوار پینک فلوید

آلبوم دیوار پینک فلوید

دانلود آلبوم

رمز فایل : rockerfa

مطلب قبلی : زندگی نامه باب دیلن