انحلال پینک فلوید، رسما در سال ۱۳۶۵ شمسی انجام شد. وقتی که راجر واترز، برای ادامه ی کارش به عنوان یک خواننده ترجیح داد به تنهایی جلو برود و گروه پینک فلوید را منحل اعلام کند. در آن زمان، گروه در حال تهیه آلبوم “برش نهایی” یا Final Cut بود. راجر واترز، عبارت مطرح ” یک خلاقیت تمام شده” را علت تصمیمش برای انحلال گروه خواند. تصمیمی که نهایتا به دادگاه کشیده شد، ولی راجرز پیروز از آن بیرون نیامد. دیوید گلیمور و نیک منسون از مخالفین این انحلال بودند. آنها آلبوم لغزش آنی در عقل(a momentary lapse of reason) را بدون راجر واترز ضبط کردند. برویم با هم قطعه ی نشانه هایی از زندگی، از این آلبوم را بشنویم:

علت انحلال پینک فلوید

انحلال پینک فلوید

انحلال پینک فلوید

شاید رابطه ی نه چندان خوب راجر واترز با دیوید گلیمور، یکی از اصلی ترین دلایل این انحلال ناراحت کننده باشد. نیک منسون، عضو و درامر پینک فلوید در باره ی رابطه این دو نفر میگوید :

راستش را بخواهید، راجرز خیلی به دیوید احترام نمیذاشت. راجرز فکر میکرد شعر گفتن همه چیز است. او گیتار زدن و خواندن را چیز دیگری میدانست، چیزی نه چندان مهم.

در آخر اما، راجر واترز از این اقدام خود پشیمان شد. او در مصاحبه ای با بی بی سی(لینک مصاحبه) گفت:

من اشتباه کردم، کی اهمیت میده ؟ این از معدود بارهایی بود که یه حرفه قانونی بهم یه چیز ایی یاد داد. وقتی به بچه ها گفتم دیگه ما تموم شدیم و دیگه کار نمیکنیم بهم گفتن چی میگی برای خودت؟ این بی معنیه. ما یه برندیم که کلی ارزش مالی داره. تو نمیتونی بگی ما قراره از دست بدیمش. انگار قانون انگلیس رو نمیدونی.

رابطه راجرز با دیوید گلیمور

اما در نهایت رابطه ی راجرز با دیوید بهتر شد. آنها رابطه ی خوبی رو در کنسرت سال ۱۳۸۴ در Live 8 reunion نشان دادند. رابطه ای گرم، به دور از حاشیه های قبلی. اما انتظار طرفداران برای اجرای قطعات مشترک هیچوقت به نتیجه نرسید.