تاریخ موسیقی راک ایران ، با نام اشخاصی چون کوروش یغمایی، فرهاد مهراد و حبیب آغاز میشود. موسیقی که قبل از انقلاب ، تبش داغ بود ، ولی بعد از انقلاب رو به سردی گذاشت تا اینکه دوباره در سالهای اخیر ، آرام آرام جان گرفت. گروه هایی مثل پینک فلوید و بیتلر، بیشترین تاثیر را بر موسیقی راک ایران گذاشتند.

 

تاریخ موسیقی راک ایران

 

تاریخ موسیقی راک ایران

آغاز تاریخ موسیقی راک ایران به دهه ی ۴۰ شمسی برمیگردد، همزمان با ورود دیگر سبک های موسیقی غربی. نسل جوان خیلی زود با این سبک ارتباط برقرار کرد و راک، آهنگ غالب کاباره های تهران و آبادان شد.

رستوران کوچینی را میتوان گهواره ی موسیقی راک ایران دانست. در این رستوران ، اساتیدی مثل فرهاد ، کوروش یغمایی و بلک کت اولین جرقه های موسیقی راک را زدند. در این دوران بود که راک روانگردان با کوروش یغمایی پا به تاریخ موسیقی ایران گذاشت. کوروش یغمایی با استفاده از خلاقیت هایی مثل استفاده از کیبورد برای ریتم به جای گیتار ، در سطح جهانی درخشید. آهنگ هایی مثل “گل یخ” که میتوان در حافظه ی هر ایرانی آن را پیدا کرد. همچنین در این دوران، فرهاد مهراد آنقدر گرد و خاک به پا کرده بود که به او لقب “ری چالز” ایران را داده بودند.

 

تاریخ موسیقی راک ایران

تاریخ موسیقی راک ایران

فریدون فروغی ، نسل بعدی راک ایران بود که اولین آلبوم “راک بلوز” ایران ، با نام زندان دل را منتشر کرد. آهنگ یار دبستانی من نیز آهنگی است که بعید است ایرانی باشید و آن را نشنیده باشید. پس از آن دیگر خواننده ای که راه اش را به راک باز کرد ، حبیب بود ! بله درست شنیدید. حبیب که اکثرا او را به عنوان خواننده ی پاپ میشناسند ، کار خود را با آهنگ های راک آغاز کرد. برویم با هم قسمتی از آهنگ راک “بانوی شرقی” حبیب را بشنویم

سالهای اخیر

سالهای اخیر ، چهره های زیادی در صنعت موسیقی راک وارد شدند. در این بین میتوان به اشخاصی چون هادی پاکزاد ، شاهین نجفی ، کاوه آفاق و رضا یزدانی اشاره کرد. هر کدام از این هنرمندان نقش مهمی در پیشبرد موسیقی راک ایران به عهده داشتند.
اگر امروزه موسیقی راک ایران هنوز پابرجاست ، به علت همت هنرمندان زنده یا مرده ی دیروز و امروز است. برویم با هم به قطعاتی از آهنگهای هنرمندان معاصر گوش فرا دهیم

منبع : ویکی پدیا انگلیسی