زندگینامه جیمی هندریکس ، رسما سال ۱۳۲۱ شمسی در سیاتل آغاز شد. هنرمندی سیاه پوست که با گیتار زدن بزرگ شد. او فقط چهار سال در اوج شهرت بود. ولی همین چهارسال برای ماندگار کردن نام او به عنوان یکی از بهترین نوازندگان گیتار الکتریک کافی بود. او به عنوان یکی از بهترین هنرمندان قرن۲۰ام شناخته میشود. تالار مشاهیر راک اند رول، او را “مسلما بهترین نوازنده ی راک تاریخ” میداند.

او جز کلوب ۲۷ ساله هاست. لیستی پرشمار از هنرمندانی که در ۲۷ سالگی فوت شدند. البته علت مرگ جیمی هندریکس طبیعی نبود. پایین تر، در ادامه ی زندگینامه جیمی هندریکس، به علل مرگ او خواهیم پرداخت.

زندگینامه جیمی هندریکس

زندگینامه جیمی هندریکس

زندگی نامه جیمی هندریکس

کودکی عجیب

جیمی، در مدرسه ی ابتدایی عادت جالبی داشت. او جای خالی گیتار(که مشخص نیست از کجا پیدا کرده بود) را هر روز روی دوش می انداخت و به مدرسه میبرد. او اینقدر این رفتار را تکرار کرد تا مسئولین مدرسه در نامه ای به مدیران منطقه، خواستار این شدند که بودجه ای برای خرید ساز برای کودکان فقیر تامین شود. آنها باور داشتند که این مسئله میتواند در آینده برای آنها به عقده تبدیل شود. اما این طرح رد شد. والدین جیمی هم از خرید گیتار برای او خودداری میکردند.

 

 

بالاخره زمانی که او ۱۵ ساله بود، هنگام کار کردن در خانه ی یک زن میانسال اتفاقی جالبی برایش افتاد. او یک یوکللی (یک ساز زهی که زیرمجموعه‌ای از خانواده گیتار است) پیدا کرد. آن زن نیز به او گفت با اینکه این ساز فقط یک سیم دارد و خیلی به درد بخور نیست، ولی میتواند آن را نگه دارد. این اتفاق، نقطه ی عطفی برای جیمی با انگیزه بود.

زندگینامه جیمی هندریکس

او شروع به تمرین کرد و بدون استاد و کتاب‌ (فقط از راه گوش)نت هایی را می نواخت. بیشتر علاقه اش ، نواختن آهنگ های الویس پریسلی (بخصوص آهنگ سگ شکاری) بود. همه چیز بر وفق مراد جیمی جلو میرفت تا اینکه در ۱۶ سالگی اتفاق بدی برایش افتاد. او مادرش را بخاطر پارگی طحال از دست داد . پدرش اجازه نداد آنها به مراسم ختم مادرشان بروند. پدرش به آنها مشروب داد و گفت : “از این به بعد یاد بگیرید که چگونه با غم کنار بیاید” اتفاقی که شاید سرآغاز مشروب خوردن جیمی شد، عادتی که در جوانی به حد افراط آن را ادامه داد.

بالاخره او توانست اولین گیتارش را خریداری کند. او ساعت ها به نواختن گیتاریست ها در آهنگها گوش میداد و تمرین میکرد. نقطه عطف او در کودکی، رفتن به یک کنسرت محلی بود. جایی که برای اولین بار دید که میشود با زبان هم گیتار زد. برویم با هم کنسرتی از جیمی که در آن با زبان گیتار میزند را با زیرنویس فارسی ببینیم.

ارتش و روحیه هنرمند جیمی هندریکس

خب، در اینجا زندگی نامه جیمی هندریکس را در جوانی اش دنبال میکنیم.

جیمی در ۱۹ سالگی هنگام رانندگی با اتومبیل دزدی بازداشت میشود. برای او دو انتخاب بیشتر نبوده است : رفتن به زندان یا ملحق شدن به ارتش. به طبع او گزینه ی دوم را انتخاب میکند. او به ارتش میپیوندد . طولی نمیکشد که با خواهش و تمنا از پدرش درخواست میکند که گیتارش را برایش بفرستد. درخواستی که خیلی با محیط نظامی ارتش همخوانی نداشت. او بارها توسط هم خدمتی هایش مورد آزار و اذیت واقع شد و مافوق هایش نیز بارها گیتارش را ضبط کردند. همچنین در گزارش ها متعدد، او سربازی بی ملاحظه و تیراندازی ناشی قلمداد شد. گزارشهایی که انگیزه ای برای او شد تا مچ پایش را بشکند تا بتواند از ارتش مرخص شود.

آغاز جدی موسیقی

او پس از خلاص شدن از ارتش، همراه با هم خدمتیش ، گروهی با نام King Kasuals (پادشاه کاسوالز) را راه اندازی کرد. او در خلال اجراهای این گروه با هنرمندی ملاقات کرد که با دندان هایش گیتار میزد! این دیدار ها به شکل گیری استایل موسیقی او کمک کرد.

زندگی نامه جیمی هندریکس، پر از ناکامی است. او بارها توسط هنرمندانی که قصد همکاری با آنها را داشت، نادیده گرفته شد. ولی نا امید نشد. در نهایت او توانست پله های ترقی را طی کند. اما مرگ زودهنگام او باعث شد تنها چهار سال در اوج شهرت بماند.

زندگینامه جیمی هندریکس

زندگینامه جیمی هندریکس

مرگ دراماتیک

در مورد روز آخر مرگ جیمی هندریکس، اختلاف نظرهایی وجود دارد. مونیکا دانمان، (دوس دخترش) آخرین همراه او بود. برویم روایتش از آخرین ساعات زندگی جیمی هندریکس را بخوانیم :

ما تا ساعت ۷ صبح بیدار بودیم. یه چرت کوچیک زدیم. من حول و هوش ساعت ۱۱ از خواب بیدار شدم. دیدم جیمی نفس میکشه، ولی بیهوشه. سریع به آمبولانس زنگ زدم. اونو به بیمارستان بردیم. ولی ساعت ۱۲:۴۵ روز ۱۸ دسامبر اون فوت کرد

علت مرگ جیمی هندریکس، خفگی ناشی از استفراغ خودش عنوان شده. مرگی شبیه به الویس پریسلی. علت استفراغ هم، اوردوز با داروی باربیتورات (یک نوع آرامبخش) بوده است. او ۱۸ برابر دوز تجویز شده این قرص را مصرف کرده است.

زندگی نامه جیمی هندریکس، در اینجا به پایان میرسد. او جز کلوب ۲۷ ساله هاست. کلوبی متشکل از تعداد زیادی از هنرمندان که در ۲۷ سالگی فوت شده اند.

منبع زندگینامه جیمی هندریکس : ویکیپدیا