فردی مرکوری freddie mercury با نام اصلی ” فرخ بلسارا “، خواننده اصلی گروه کویین است. او در سال ۱۳۲۵ در کشور تانزانیا به دنیا اومد.

والدینش از پارسیان هند بودن.ایرانیان زرتشتی که از ایران به هند کوچ کرده بودن.

اون از بچگی خوانندگی رو با آهنگای هندی تمرین میکرد. اون بخاطر استعدادی که از خودش نشون داد تو مدرسه براش کلاس پیانو گذاشتن.

فردی مرکوری freddie mercury تو ۱۲ سالگی اولین گروه راکشو تو مدرسه تشکیل داد

. اون و خانواده توی ۱۶ سالگی به انگلستان مهاجرت کردند.

فردی مرکوری

 

فردی مرکوری freddie mercury: آغاز خوانندگی

فردی مرکوری freddie mercury از طریق یکی از دوستاش با برایان می و راجر تیلور (که بعدا اعضای اصلی گروه کووین شدن) آشنا شد. برایان و راجر اون موقع گروه موسیقی به اسم لبخند داشتن. اعضای گروه در مورد اولین برخوردهاشون با فردی میگن:

اون خیلی صدای عظیمی داشت.

و پیانو زدنش با کلی ادا و اطوار خوب بود. در ضمن صداشم خیلی جذب کننده بود.

در سال ۱۳۴۸ فردی مرکوری freddie mercury دنبال یه گروه دیگه بود. اون با گروه “دریای شیر ترش” به عنوان خواننده اصلی شروع به کار کرد. اما یک سال بعد دوباره به گروه لبخند برگشت. اون تو همین دوران فامیلیش رو به مرکوری تغییر داد. فردی در این سالها با ماری آستین آشنا شد و ۷ سال با هم زندگی کردن. اونا تا آخر عمر دوست باقی موندن.

فردی مرکوری

گروه کویین

فردی ترانه سرای اولین کارای موفق گروه کویین بود. هفت دریای ری ( ری : بازگشت دوباره ی مسیح)، آهنگ ملکه ی قاتل (اولین آهنگ گروه که معروف شد).

آهنگ “بوهمی بزرگ” که بهترین آهنگ تاریخ هم هست در این زمان منتشر شد.

اونا برای اولین بار برای تور جهانی به ژاپن رفتن.

بریم با هم یه قسمت از موزیک ویدیو بوهمی بزرگ با زیرنویس فارسی رو ببینیم.

فردی مرکوری freddie mercury: آلبوم شبی در اپرا

آلبوم شبی در اپرا چهارمین آلبوم و بهترین آلبوم فردی مرکوری freddie mercury و گروه کویین بود. این آلبوم پرهزینه ترین آلبومی بود که تا اون زمان ساخته شده بود. سبک آلبوم راک، پاپ و هارد راکه. منتقدا این آلبوم رو ” آلبومی که از قصد مضحک ساخته شده و کلی پر و بال داره”. فردی مرکوری freddie mercury در مورد آلبوم میگه:

من خودم تربیت شدم تو این آلبوم، بخصوص توی هارمونی.

ما قبلا آشفته بودیم  ولی تو این آلبوم خودمونو پیدا کردیم.

 زندگی شخصی

فردی مرکوری freddie mercury سال ۱۳۴۹ به مدت ۷ سال با ماری آستین رابطه داشت. تا اینکه به همجنسگرا بودن خودش پی برد و به ماری گفت. اون زمان فردی رابطشو با یه مرد که تهیه کننده موسیقی بود شروع کرد. ولی اون همیشه ماری رو “تنها دوست واقعیش” میدونست و حتی براش نزدیک خودش خونه خرید. فردی  در مورد ماری میگفت:

همیشه معشوقه هام میپرسن چرا ما نمیتونیم جای ماری رو بگیریم.

من همیشه در جواب میگم اون زن من و عشقه منه و ما به هم باور داریم.

فردی مرکوری freddie mercury در این مدت روابط گذری با زنهای دیگه هم داشت. در آخر اون با مردی به نام جیم هاتن تا آخر عمرش به مدت ۶ سال باقی موند.

فردی مرکوری

 ایدز

فردی مرکوری freddie mercury سال ۶۶ متوجه بیماری ایدز شد. آخرین حضور زنده اش هم در “اهدای جوایز برگزیدگان موسیقی بریتانیا” با گروه کویین بود. در آخرین موزیک ویدیوش کاملا بیماری توی صورتش مشهود بود. موزیک ویدیو “اینها روزهای زندگیمونن” آخرین حضور تصویریش بود. در این آهنگ میشه حسرتشو از روزای رفتش فهمید. بریم یه تیکه از این موزیک ویدیو رو با زیرنویس فارسی ببینیم.

مرگ

۳ آذر ۱۳۷۰ دنیا فردی  freddie mercury رو از دست داد.

علت مرگ فردی ۴۵ ساله برونشیت ریه بخاطر ایدز بود.

ماری استین خاکستر فردی را در جایی نامشخص خاک کرد .

فردی مرکوری freddie mercury اکثر ثروت زیادش رو به ماری آستین و بقیه رو به والدینش و اعضای گروه کویین داده.

در سال ۱۳۹۷ فیلم “بوهمی بزرگ” ساخته شد که رامی مالک نقش فردی رو بازی میکرد.

فردی مرکوری

راکرفا، بهشت راک بازها