كوروش يغمايي ، خواننده ، ترانه سرا ، آهنگساز و تهیه کننده ی موسیقی ایرانی است. او متولد ۱۳۲۵ در شاهرود است. بسیاری كوروش يغمايي را پدر موسیقی راک ایران (بخصوص راک روان گردان) میدانند. از القاب او میتوان به پدر راک ایران اشاره کرد. آغاز کار او به دهه ی ۴۰ و۵۰ شمسی برمیگردد. بیشتر ترانه های او، ترکیبی از شعرهای کلاسیک فارسی ، شعرهای شخصی او و یا شعرهای معاصر ایرانی است. او خود را تاثیر پذیرفته از پینک فلوید و لد زپلین میداند. از مشهور ترین آهنگ های او میتوان به “آهنگ گل یخ” اشاره کرد که میتوانید در زیر آن را گوش دهید.

 

آهنگ گل یخ كوروش يغمايي

آهنگ گل یخ ، بی شک مشهور ترین آهنگ کوروش یغمایی است. این آهنگ در سال ۱۳۵۲ در آلبومی به همین نام منتشر شد. آهنگ گل یخ ، تصنیف غمگینی درباره عشقی است که در تلخ ترین زمستان ها هنوز پابرجا است. این آلبوم با فروشی حیرت انگیز(حدود ۵ میلیون نسخه) در ایران مشهور شد.

كوروش يغمايي

 

 

كوروش يغمايي

كوروش يغمايي

از اوج تا ممنوعیت

مجله ی Vogue ، کوروش یغمایی را خواننده ای ” با روحیه، صاحب سبک، سیبیلو (!) و ریتمیک مینامند.

پس از انقلاب ، كوروش يغمايي مانند اکثر هنرمند ها ممنوع الکار شد ، او پس از ۱۵ سال برای اولین بار در سوئد و نروژ به اجرا پرداخت. اما دوباره به ایران بازگشت. او هنوز ساکن ایران است. او در مصاحبه ای در این منظور میگوید:

اگر شغلم را تغییر میدادم ، به موسیقی ام بی حرمتی کرده بودم. یک جور خیانت به ریشه های فرهنگی ام. الان که به عقب نگاه میکنم ، خوشحالم که در برابر کسی کرنش نکردم و سبیل کسی را چرب نکردم. من تمام این ۳۷ سال را با افتخار زندگی کردم. من باور دارم حتی در جنگی که نابرابر است هم مقاومت بهتر از تسلیم شدن است.

 

برویم با هم آهنگ “پاییز” که یکی از نمونه های شاخصی موسیقی راک ایران است را بشنویم :