کگروه لد زپلین، همچون اکثر گروه های مطرح راک دنیا (مثل پینک فلوید و بیتلز) در انگلستان تاسیس شد. رابرت پلنت خواننده ی گروه، جیمی پیج گیتاریست، جان پل جونز نوازنده بیس / کیبورد و جان بنهام گیتاریست گروه هستند. سبک آنها هوی متال، فولک و بلوز را شامل میشود. گروه لد زپلین، بی شک یکی از بزرگترین، خلاق ترین و تاثیر گزار ترین گروه های راک تاریخ هستند. منتقدین موسیقی، این گروه را” گروه ی زیبا، خلاق، پیچیده، شاعر و البته خطرناک ” مینامند. همچنین آنها به عنوان پدر ” راک آلبوم گرا” و “راک استادیومی” به حساب میایند. گروه در مدت فعالیتشان تا به امروز حدود ۲۰۰ میلیون نسخه فروخته است. آنها سومین گروه پرفروش تاریخ موسیقی آمریکا هستند.

Led Zeppelin IV

لد زپلین

لد زپلین

آلبوم لد زپلین ۴ (Led Zeppelin IV)، موفقترین و پرفروش ترین آلبوم لد زپلین است. این آلبوم در لیست ۱۰ آلبوم پرفروش تاریخ موسیقی نیز قرار دارد. قطعه ی مطرح “نردبانی به بهشت” نیز جزیی از این آلبوم است. قطعه ی نردبانی به بهشت، جایگاه ۳۱ بهترین آهنگ تاریخ موسیقی را دارد. قطعه ای که به باور بعضی ها، معرفی شکلی جدید از یک آیین بت پرستی و مبهم است. آیینی پر از حرص و طمع، مادی گرایی و تکبر. در مقابل، گروهی اعتقاد به مسیحی بودن این آهنگ دارند. حتی خود گروه هم به صورت ضمنی تایید کردند که منظور شان از “بانویی که اعتقاد دارد همه ی چیزهای براق از طلا هستند” ، مریم مقدس است. بریم با هم به این آهنگ گوش دهیم :

 

انحلال گروه لد زپلین

در کنسرت گروه در آمریکا(سال ۱۳۵۹)اتفاق ناگواری رخ داد. جان بونهام، گیتاریست گروه به علت آسفیکسی (خفگی) فوت کرد. او بخاطر مصرف بیش از حد مشروب در خواب استفراغ کرده و فوت شد. پس از مرگ او، گروه تصمیم به انحلال گرفت. آنها با انتشار عبارت زیر ، رسما انحلال خود را اعلام کردند:

امیدوارم مسئله از دست دادن دوست عزیز ما درک شود. ما و مدیرمان احساس نا متوازن جدایی ناپذیری را داریم. حسی که باعث شد تصمیم بگیریم دیگر مثل گذشته ادامه ندهیم

و این گونه، گروه افسانه ای لد زپلین به پایان سلام کرد. این گروه در سال۱۳۶۴ اجرای زنده ای را در برنامه ی خیریه Live Aid برگزار کردند. آنها باز در سال ۱۳۶۷ دور هم جمع شدند و اجرایی زنده انجام دادند. این بار پسر جان بونهام فقید نیز با آنها به عنوان درامر همراه بود. اما هیچ کدام از این اجراها باعث نشد تا این گروه افسانه ای مجدد با هم تشکیل گروه دهند.

یکی از کنسرت های گروه با زیرنویس فارسی