قبل از نیروانا سبک Alternative Rock فقط یه قفسه داخل فروشگاه بود و انقدر که باید بهش توجه نمی شد. نیروانا گروهی بود که سبک پانک ، سبک پست بانک و Indie rock رو جهانی تر کرد. خودکشی کرت کوبین هم به شدت مورد توجه قرار گرفت.

نیروانا

آغاز نیروانا

گروه در یک شهر کوچک و نه چندان مطرح شکل گرفت. کرت کوبین دیگه بچگی مزخرف شو پشت سر گذاشته بود. پدر مادرش وقتی که ۹ سالش بود از هم جدا شدند و اون تا بزرگسالی بین خونه ی اقوامش آواره بود. آخرشم هم یه آشغالدونی پیدا کرد از خانواده جدا شد.  گروه وقتی شروع کرد در شهرالمپیا داخل مهمونی ها می زد. اونا بعدها با یک تهیه کننده آشنا شدن و اولین آلبومشونو ۱۹۸۸ منتشر کردن. اولین آلبوم آنها هم به نام Bleach یا سفید کننده سال ۱۹۸۹ منتشر شد و کم کم در رادیوهای دانشگاه‌ها به یک آهنگ مطرح تبدیل شد.

بریم قسمتی از   آهنگ Smells Like Teen Spirit با زیرنویس فارسی ببینیم.

افتخارات نیروانا

نیروانا پیشقدم خوانندگان زیرزمینی بود.بعد از اونا صدها خواننده زیرزمینی تونستن آهنگهای موفقی منتشر کنن. چون بعد از نیروانا دیگه ترس نادیده گرفته شدن رو نداشتن.

با اینکه در موسیقی نیروانا مفهومهایی چون نفرت و بیزاری موج می زد، گروه تونست در مدت کوتاهی به شدت معروف بشه. گروه نیروانا باعث شد که راک آلترناتیو هم از نظر فرهنگی و هم از نظر اقتصادی بیشتر دیده شه  و جای خودش رو در کنار زیرمجموعه های دیگه ی راک باز کنه. قبل از نیروانا گروه های دیگه آلترناتیو راک هم طرفدار داشتند ولی نیروانا ورق رو برگردوند.

نیروانا موسیقی را از زیر زمین بالا نیاورد، ولی بیشتر مورد توجه قرار داد. نسلی که نیروانا برای آنها می خوند بهش “صدای نسل سوخته” میگفتن.

 

نیروانا

نیروانا

خودکشی کرت کوبین

خودکشی کرت کوبین اونو وارد کلوب ۲۷ سال ها کرد. یعنی هنرمندان مشهوری که در ۲۷ سالگی خودکشی کردن.
اولین اقدام به خودکشی کرت کوبین سال ۱۹۹۳ بود. اون با مشروب و قرص آرامبخش اوردوز کرد ،خودکشی کرت کوبین ناموفق بود و اون جون سالم به در برد و بعد از ۵ روز از بیمارستان مرخص شد.
شب خودکشی کرت کوبین اون با سیگار روشن از روی فنس های خونش بیرون پرید و به فرودگاه رفت. مقصدش سیاتل بود. اون چند روزی رو ناپدید بود تا اینکه بالاخره جسدش در ۸ آوریل پیدا شد. شخصی که می خواست سیستم امنیتی خونه رو فعال کنه میبینه که داره از گوشش خون میاد و یه تفنگ شاتگان کنارشه. یک نامه خودکشی هم کنارش بود. جالبه بدونید مخاطب نامه خودکشی اون دوست خیالی بچگی هاش بوده.
قسمتی از متن نامه به این صورته:
الان چند سالی هست دیگه گوش کردن به آهنگ هایی که خلق می کنم برام لذتبخش نیست. همینطور چیزهایی که می نویسم ”
در ضمن بعد از خودکشی کرت کوبین توی خونش اثراتی از هروئین و داروی آرامبخش دیازپام پیدا شد.

خودکشی کرت کوبین

نامه خودکشی کرت کوبین

 

خلاصه
زندگی نامه
خودکشی کرت کوبین
نیروانا
Alternative rock
گروه های راک
سبک موسیقی
اوج و افول
شکل گیری
موسیقی زیرزمینی
نسل سوخته
کلوب ۲۷ ساله ها
نامه خودکشی
آهنگ گروه

آلبوم نیمه تاریک ماه