هادی پاکزاد ، متولد ۶۱ در مشهد خواننده ی راک بود که در سال ۹۵ خودکشی کرد. او از اوایل دهه ی ۸۰ کار هنری خود را شروع کرد. او بی شک یکی از اولین خوانندگان راک بعد از انقلاب ایران بوده.

هادی پاکزاد : آغاز

هادی پاکزاد متولد سال ۶۱، دارای مدرک مهندسی از دانشگاه فردوسی بود. او در استدیو شخصی خانه اش کلید اولین آهنگ های سبک راک ایران بعد از انقلاب را زد. اولین اجرای او در سالن سیمرغ مشهد انگیزه ای برای ادامه ی راه او شد. اولین آلبوم او سرزمین وحشت و بعدی “زندگی زیرزمینی” نام داشت که باز هم بعد از آن آلبوم کنسرتی رسمی در مشهد برگزار کرد.

هادی پاکزاد

آلبوم دکتر

آلبوم دکتر شاید آغاز حرفه ای تر شدن هادی پاکزاد بود. این هنرمند راک در این آلبوم فلسفی تر و جسورتر شده بود. برای مثال در آهنگ چیزی نیست ما میتوانیم یاس فلسفی که شاید بعدا هادی را از دنیا برد حس کنیم. هادی پاکزاد در مورد این آلبوم گفته :

موضوع ترانه‌های آلبوم «دکتر» را یک سالی هست که از ذهنم میگذرونم. اگر فرض کنیم همه ما اوقاتی از زندگیمون رو با بالغ درون و اوقاتی رو با کودک درون نقش بازی می‌کنیم. بالغ ما همون دکتر این داستان و کودک درونمون همون بیمار این قصه است

سبک

هادی پاکزاد در آلبوم هایش از سبک conceptual استفاده میکرد. یعنی قطعه ی اول یک داستان آغاز و تا آخرین قطعه ادامه پیدا میکرد. میشود نمونه موفق این سبک را آلبوم نیمه تاریک ماه پینک فلوید دانست. هادی پاکزاد ۹ آلبوم به نامهای ” سرزمین وحشت” “زندگی زیر زمین”، ” دکتر”، “افلاطون”، “برای چهار”، “آخرین آهنگ‌ها”، “ارتباط با کرها”، و تاریکی (تنها آلبوم مجوز دار هادی پاکزاد) داشت.

هادی پاکزاد : خودکشی

علت خودکش هادی پاکزاد بیشتر دور دو محور “افسردگی” و “پوچی” میچرخد. یاس فلسفی آهنگهایش و شخصیت ساکت و گوشه گیری که اطرافیانش به آن واقف بودند. برای مثال به یکی از آخرین پستهای فیس بوکش میپردازیم:

تو فقط دهنت را ببند، عقاید محکمت را نگو؛ بیا با مفروضات من کمی دورتر برویم، از اینجا ببین که رهگذرها چه می بینند ما را از پشت پنجره، دو تا آدم در حال مکالمه؛ از آن ور خیابان دو نفر که معلوم هم نیست حرف می زنند، از پنجره خانه آن طرف جنسیت مان هم به سختی معلوم می شود؛ خفه شو و ببین هنوز فواصل فیزیکی تو را کوچک و خواصت را کم می کنند، دوست داری فکرهای بزرگ کنی، باشد؛ این فیزیک را در نظر بگیر و بفهم که باید از مشتقات آن مثل زمان و فاصله بگذری

جسد این راکر ایرانی ۲۴ ساعت پس از مرگش توسط برادرش که سرزده به خانه اش رفته بود پیدا شد. علت مرگ خوردن قرص بود. البته نیازی به کالبد شکافی نبود، چون او وصیت هایش را روی دیوار خانه نوشته بود و در گوشی تلفن همراهش نیز ویدیویی از لحظات آخرش گرفته بود. حیف بود غروب این جوان پر استعداد موسیقی. ولی شد، آنچه شد.

هادی پاکزاد