گروه AC/DC ، گروه راک استرالیایی است که به عنوان یکی از پیشگامان موسیقی هارد راک و هوی متال در نظر گرفته میشود. این گروه در دسامبر سال ۱۳۵۲ در سیدنی استرالیا تشکیل شد . آلبوم های آنها به تعداد بسیار زیاد فروخته شده اند . اکنون تخمین زده می شود که تعداد آلبوم های آن در حدود ۱۰۰ میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رسیده باشد . دومین آلبوم پرفروش تاریخ نیز متعلق به این گروه است. آلبوم Back in Black یا سیاه پوش برگشتم با فروش ۵۰ میلیون نسخه رتبه ی دوم پرفروش ترین آلبوم تاریخ را دارد. در این لیست ، آلبوم نیمه تاریک ماه پینک فلوید ، شماره ی ۴ است.

 

این گروه به طور کلی به “دوران بون اسکات (۸۰-۱۹۷۴)” و “دوران برایان جانسون (۱۹۸۰ تا کنون)” تقسیم می شود.. بعضی از طرفداران دوره ی اول را فقط دوران اوج گروه میدانند، در حالی که بقیه از دو دوره به یک اندازه قدردانی می کنند.

گروه AC DC

گروه AC DC

تاریخچه گروه AC/DC

برادران آنگوس و مالکوم یانگ در اسکاتلند متولد شدند ، ولی از کودکی با خانواده خود به استرالیا نقل مکان کردند. مالکوم ابتدا نواختن گیتار را شروع کرد و به زودی آنگوس نیز به دنبال وی گیتار را آموخت. برادر بزرگتر آنها، جورج یانگ عضوی از موفق ترین گروه دهه شصت استرالیا به نام The Easybeats بود. گروه آهنها ، اولین گروه پاپ محلی بودند که در سال ۱۹۶۷ در خارج از کشور (‘Friday On My Mind’) موفق به کسب موفقیت شدند. بین سالهای ۱۳۵۳ و ۱۳۵۷ ، گروه AC / DC با حضور منظم در برنامه پاپ تلویزیونی Countdown که در سراسر کشور پخش می شد ، به یکی از محبوب ترین و موفق ترین گروه ها در استرالیا تبدیل شد.

رونالد بلفورد “بون” اسکات ، خواننده ، ترانه سرا و تهیه کننده ای بود که بیشتر به دلیل اینکه خواننده اصلی و ترانه سرای گروه AC / DC از ۱۳۵۳ تا زمان مرگش بود شناخته میشد. علت مرگ او ، استفراغ زیاد بخاطر آوردوز با هروئین عنوان شده است.

در اواخر دهه ۵۰ شمسی، آنها به لندن مهاجرت کردند و در سراسر انگلیس و اروپا با اجراهایشان خودشان را تثبیت کردند. در این دوران بود که آهنگ ‘It’s A Long Way To The Top ، به یک ترانه ی به اصطلاح Heat در استرالیا تبدیل شد. برویم با هم قسمتی از آهنگ hells bells یا زنگهای جهنم را بشنویم :

علت نامگذاری گروه

نام ‘AC / DC’ (جریان متناوب / جریان مستقیم) توسط خواهر آنها مارگارت ، بعد از دیدن این علامت بر روی برچسب چرخ خیاطی مطرح شد. این اسم ، مفهوم دو جنس گرایی (میل جنسی هم به زن هم به مرد) دارد که گویا آنها در آن زمان از آن بی اطلاع بودند و آنها اغلب مجبور بودند انکار کنند که یک گروه همجنس گرا هستند ، بخصوص که آنها در اجراهایشان آرایش میکردند و گاهی لباس زنانه میپوشیدند.

گروه قرار است امسال ، آلبوم جدیدی منتشر کند که جزییات آن هنوز مشخص نیست .
آخرین کنسرت گروه ، در سال ۱۳۹۴ برگزار شد که افتتاحیه آن در California بود. این آخرین اجرای آنها بود برویم قسمتی از این کنسرت را ببینیم.

منابع :

Wikipedia / ۸notes